Nezveřejněný projev Ivana Haška.

Vážení přátelé českého fotbalu, stojím tady dnes před vámi po dvou letech. Děkuji za důvěru, kterou jste ve mne vkládali. Ale jistě se mnou budete souhlasit, že taková velká očekávání, jako jste vložili do mé osoby, by ani Kristus nenaplnil.

Proto oznamuji, že tímto dnem odcházím z funkce předsedy Českomoravského fotbalového svazu (pardon, dnes už vlastně Fotbalové asociace České republiky). Důvodů, které mne k tomu kroku vedou, je více. S některými vás nyní seznámím.

Předně. Tak trochu jsem počítal s tím, že se dostanu do výkonného výboru UEFA. Bohužel se to nepodařilo, zradili nás bratři Slované, kteří si tam zvolili Bulhara. Chápete to? Bulhara? A já už byl připravený, že do Švýcarska budu na pravidelná jednání jezdit (pardon, létat v bussines třídě). A nesnesu, aby se mi Chvalovský na našich pravidelných poradách o fotbale smál do ksichtu, co jsem to za amatéra, že jsem volby nezvládl zorganizovat, jako to dokázal před lety on.

Je sice pravdou, že naše mládežnické reprezentace se v letošním roce dostaly na závěrečné šampionáty svých kategorií. Ale sledovat výkony jedenadvacítky bylo i pro mne utrpením, na olympiádu se nedostali, takže VIP boxy v Londýně pro nás volné nebudou. Sedmnáctku vyřadil Uzbekistán, k tomu asi nic víc dodávat nemusím. Asi jim Csaplár promítal málo sestřihů…

Dobré to není ani s penězi. Novináří píší (protože to říkám), že máme vyrovnaný rozpočet. To je sice pravda, ale jestli tak vydrží, o tom dost silně pochybuji. Hušák nám už platit za podporu při tunelování  Sazky nebude, takže příští rok budeme rádi, když za televizní práva dostaneme polovinu letošní sumy. Celkově nás pád Sazky docela zadřel, s Hušákem jsme měli velké plány.

Jestliže se nedostane reprezentace na mistrovství Evropy,  bude mít svaz pořádně velké trable se sháněním sponzorů a peněz. Vyrovnaný rozpočet půjde rychle do kytek. A byť jsem se snažil, moji přátelé arabští šejkové nechtějí do fotbalu v Čechách dát ani korunu. Říkají, že i v Albánii je menší bordel, než tady u nás.

Sponzoři se k nám nepohrnou, už teď jsme museli některé, třeba jako Ondrášovku ubezpečovat, že žádné další excesy jako byla ta vražda Kroměříže v poháru s Boleslaví se konat nebudou. Ale jelikož Krula si s rozhodčími dělá co chce a já na něj nemám žádný metr, nemůžu toto zaručit. Vím já, jestli se příští rok nedostane do semifinále poháru Příbram. Protože on by tam určitě poslal Patáka a to by měla problémy i Barcelona v komplet sestavě a byla by z toho další ostuda. Ostatně komise rozhodčích, to je kapitola sama o sobě. Už mne fakticky nebaví pořád vysvětlovat, že Luděk Macela a Pepa Krula mají moji bezmeznou důvěru.

Taky si myslím, že minimálně dva ze tří nových členů výkonného výboru (Hrdlička je nevypočitatelný, navíc má někdy i svůj vlastní názor)  jsou napojeni na Romana Berbra, který kolem svazu krouží jak smrťák v Dařbujánovi a Pandrholovi. Jasně, doteď jsme měli dohodu, že když bude Dáša ligu pravidelně pískat, nechá nás na pokoji. Ovšem Dáša se dostala do komise rozhodčích UEFA a pískání v Čechách ji už tolik zajímat nebude. Teď bude Berbr mít ještě větší sílu a já nechci být loutkou v divadle, které bude režírovat  Roman s Dášou Damkovou v ložnici někde v Plzni.

Průser je i kauza s Bohemkami. To je takový galimatyáš, že s tím nehne ani Chuck Norris.

Už mne taky nebaví radit Michalu Bílkovi, co má dělat s nároďákem. Může se stát, že repre se na Mistrovství Evropy nedostane, a to by pak asi troška té ostudy spadla i na moji hlavu. Proč bych to riskoval? Díky, fakt nechci.

A taky jste mne v neposlední řadě dneska pořádně nasrali, když jste neschválili stavbu svazového centra u nás doma v Lipencích. Protože já už jsem sousedkám slíbil, že vydělají love jako uklízečky a strejdovi místo šéfa údržbářů. Jak já tam teď budu vypadat?

Takže tolik ve zkratce důvody, které mne vedou k odchodu.
Přeji všem příjemnou neděli a úspěšné vedení českého fotbalu. Případné vaše postřehy a děkovné dopisy za moji práci pro český fotbal mi posílejte na adresu: إيفان هاسيك, الاهلي, دبي.

Váš (vždy charakterní, férový, úpřímný a solidní) Ivan Hašek

převzato z cernasvine.cz